Oyun dünyasında yeni dönem! NVIDIA ACE için demo yayınlandı

NVIDIA, son yıllarda yapay zeka alanında önemli çalışmalara imza attı. Son olarak şirket, bugün ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Jose şehrinde gerçekleştirdiği etkinlikte önemli duyurular yaptı. Bu duyurular arasında en çok insansı robotlar için NVIDIA GR00T teknolojisi dikkat çekti. Bununla birlikte şirket, oyuncuların ilgisini çeken NVIDIA ACE teknolojisinden bir demo da yayınladı. Peki NVIDIA ACE nedir ve ne işe yarıyor? İşte tüm bilmeniz gerekenler…

NVIDIA ACE nedir? İşte demo video

NVIDIA Avatar Cloud Engine veya kısa adıyla ACE, geliştiricilerin dijital avatarları yapay zeka ile hayata geçirmelerine yardımcı teknoloji bütününe deniyor. Teknoloji dünyasının yakından takip ettiği NVIDIA ACE, oyunlardaki NPC’ler için destek sağlayabiliyor. Bunu gösteren demo videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

NVIDIA tarafından paylaşılan demo videosuna baktığımızda bir dedektiflik oyununda mikrofon kullanarak NPC’ler ile iletişime geçildiğini ve sorular sorulduğunu görüyoruz. Tabii burada aslında önemli olan iletişim kurabilmek değil, sınırsız bir şekilde iletişim kurabilmek.

Bilindiği üzere normal şartlarda bu tarz oyunlarda belirli diyaloglar olur ve oyuncu, bu diyaloglar arasından seçim yapar. NVIDIA ACE teknolojisi ise bunu ortadan kaldırarak tamamen dinamik ve gerçekçi NPC’leri ortaya koyuyor. Bu da aslında sınırsız seçenekte diyalog anlamına geliyor.

Tabii bu teknoloji sayesinde NPC’ler ile bir sınır olmadan konuşulabilse de bu konuşmaların konu dışında olamayacağını belirtelim. Yani oyunda İstanbul ile ilgili bir konu varsa ve siz Konya’dan bahsederseniz, NPC bunu görmezden gelecektir.

Peki oyundaki NPC, konuşmaları nasıl algılıyor? NVIDIA tarafından paylaşılan bilgilere göre bunun için konuşma tanıma teknolojisi NVIDIA Riva‘dan destek alınıyor. Bu noktada yüz hareketlerini oluşturan NVIDIA Audio2Face teknolojisinden de yardım alındığını belirtelim.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? NVIDIA ACE teknolojisini nasıl buluyorsunuz, kullanmak ister miydiniz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x